Podział domu na osobne mieszkania może być bardzo dobrym rozwiązaniem inwestycyjnym – jeśli chcemy zarabiać na wynajmie bądź też sprzedać wyodrębnione nieruchomości. Przeprowadzenie takiej operacji wymaga działań formalnych i budowlanych. Dzieląc budynek możemy wyodrębnić np. jedno mieszkanie na parterze, a drugie na piętrze. Ta forma jest korzystna dla właścicieli mniejszych domów, ale po takim podziale pozostała część domu i cała działka pozostają wspólne.
Żeby wyodrębnić w budynku mieszkanie, trzeba najpierw uzyskać od Starosty Powiatowego zaświadczenie o samodzielności lokalu. Wniosek o wydanie zaświadczenia należy złożyć do Starosty powiatowego. Do wniosku załącza się dwa egzemplarze dokumentacji inwentaryzacyjnej. Do każdego z lokali mogą przynależeć – jako jego części składowe – na przykład piwnica, strych, kotłownia, komórka, garaż (nawet położone poza budynkiem). Zaświadczenie jest wydawane w terminie 7 dni od daty złożenia wniosku. Kolejnym krokiem, po uzyskaniu zaświadczenia o samodzielności lokali, jest ich prawne wyodrębnienie. W tym celu udajemy się do Sądu albo notariusza, który w formie aktu notarialnego prawnie wyodrębni wskazane nieruchomości. Po wyodrębnieniu własności zakłada się dla powstałych w ten sposób mieszkań nowe księgi wieczyste, a dotychczasowa księga (macierzysta) nadal jest prowadzona, ale tylko dla nieruchomości wspólnej.
Po ustanowieniu odrębnej własności lokali mieszkalnych, działka i niektóre części budynku oraz urządzenia i instalacje pozostaną nieruchomością wspólną (np. klatka schodowa, ściany nośne, stropy, dach, piony wodne, kanalizacyjne, wspólna instalacja centralnego ogrzewania, orynnowanie, ogrodzenie).
Źródło: www.bankier.pl